Nigdy nie jest za późno na zmianę zawodu – jeśli nie jesteś zadowolony z aktualnej profesji, zdecyduj się na przebranżowienie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, weź pod uwagę kilka ścieżek kariery zawodowej, zastanów się nad swoimi oczekiwaniami i poznaj „od środka” swoją nową branżę.
1. Określ swoje umiejętności
Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy, zastanów się nad posiadanymi umiejętnościami. Wypunktuj swoje główne atuty i pomyśl, w jaki sposób możesz je wykorzystać w innych zawodach. Dzięki temu łatwiej będzie Ci określić branże, w których masz realną szansę na znalezienie zatrudnienia.
2. Zastanów się nad swoimi oczekiwaniami
Praca w nowej branży powinna być dla Ciebie bardziej satysfakcjonująca, dlatego weź pod uwagę swoje najważniejsze potrzeby. Zastanów się, czy chcesz pracować w dużym zespole. A może wolisz wykonywać obowiązki zawodowe zdalnie, w domowym zaciszu? Jeśli dobrze określisz swoje oczekiwania, łatwiej wyselekcjonujesz oferty, które okażą się dla Ciebie zadowalające.
3. Realnie oceń swoje szanse
Decydując się na przebranżowienie, powinieneś mierzyć siły na zamiary. Przykładowo, jeśli nie posiadasz wykształcenia kierunkowego albo umiejętności zdobytych np. na specjalistycznym kursie, nie masz szans na otrzymanie posady specjalisty w dziedzinie IT. Nie oznacza to jednak, że musisz ściśle trzymać się posiadanego wykształcenia. Pamiętaj, że zawsze możesz się dokształcić, biorąc udział w branżowych szkoleniach i kursach. Dzięki temu poszerzysz wachlarz swoich kompetencji i zwiększysz szansę na znalezienie posady niezwiązanej z dotychczasowym zawodem.
4. Poznaj nową branżę
Zanim zdecydujesz się na wysłanie CV do firmy związanej z inną branżą, powinieneś dokładnie ją poznać. Dobrym pomysłem będzie udział w targach pracy, konferencjach branżowych lub zapisanie się na kurs online. Możesz także poznać nową pracę „od środka”, decydując się na odbycie praktyk lub wolontariat.
Decyzja o przebranżowieniu często wiąże się z wieloma korzyściami, m.in. z większą satysfakcją zawodową oraz wyższymi zarobkami. Należy jednak pamiętać, że nie powinna być ona zbyt pochopna.
Sprawdź także:
https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/rozmowa-o-prace-jesienia…