Jak najkorzystniej zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna jest ważnym etapem rekrutacji, a ocenie podlegają nie tylko Twoje odpowiedzi na pytania, ale również mowa ciała. Postaraj się opanować emocje i przygotuj się do opowiadania o swoich osiągnięciach.

Zapomnij o stresie

Zdenerwowanie związane z rozmową kwalifikacyjną jest naturalne, ale nie możesz poddać się paraliżującemu stresowi. Ważne, aby podczas rozmowy zachować naturalny kontakt wzrokowy z rekruterem i nie wykonywać nerwowych ruchów. Twoja mowa ciała widoczna jest od początku spotkania, dlatego pamiętaj o uśmiechu i pewnym uścisku dłoni na przywitanie.


Odpowiadaj konkretnie na pytania

Jeśli chcesz dobrze wypaść podczas rekrutacji, pamiętaj o konkretnych, rzeczowych odpowiedziach na pytania. Nie zapominaj o mówieniu pełnymi zdaniami i nie uciekaj od głównego przedmiotu rozmowy. Rekruterowi zależy na uzyskaniu kluczowych informacji – postaraj się wyczerpać temat.


Nie bój się zadawania pytań

Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz zadawać pytania dotyczące na przykład szczegółowego zakresu obowiązków, pracy zespołowej, ścieżki rozwoju itd. Dzięki temu w oczach rekrutera będziesz kandydatem, któremu rzeczywiście zależy na danym stanowisku. Ważniejsze informacje warto zapisywać w notesie, co dodatkowo podkreśli Twój stosunek do pracy.


Mów o swoich osiągnięciach

Rekruterzy bardzo często pytają kandydatów o ich osiągnięcia – ten etap rozmowy kwalifikacyjnej może być Twoim najmocniejszym punktem. Naucz się chwalić własnymi sukcesami, przekonując o swojej użyteczności na wybranym stanowisku. Najlepiej trzymaj się trzech podstawowych punktów – wyjaśnij, co zrobiłeś, w jaki sposób i jaki efekt przyniosły Twoje działania.

Rozmowa kwalifikacyjna niekiedy okazuje się stresująca. Postaraj się jednak opanować emocje. Zadbaj też o profesjonalne przygotowanie do spotkania.


Przeczytaj także:

https://porady.pracuj.pl/student/researcher-redaktor-informatyk-kto-mo%c5%bce-pracowa%c4%87-w-influencer-marketingu/

 

Copyright © 2021 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach