Jak wygląda rynek pracy w przemyśle kreatywnym?

Sektor kreatywny rozwija się dynamicznie, a to daje wiele możliwości zawodowych. W tej branży sprawdzą się osoby, które są otwarte na nowości, komunikatywne i pomysłowe. Aby pracować w świecie reklamy i nie tylko, można ukończyć studia związane z marketingiem, nowymi mediami, public relations lub e-commerce.  

Jakie dziedziny wchodzą w skład przemysłu kreatywnego?

 Z roku na rok przybywa dziedzin zaliczanych do sektora kreatywnego. Są one głównie skoncentrowane wokół mediów, kultury i sztuki. Oto najważniejsze z nich:

·         reklama,

·         film i wideo,

·         muzyka,

·         architektura,

·         rynek sztuki i antyków,

·         projektowanie mody,

·         radio i telewizja,

·         gry komputerowe,

·         oprogramowanie,

·         sztuki wizualne,

·         rynek wydawniczy.

Rynek pracy przemysłów kreatywnych

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii stale przybywa miejsc pracy w sektorze kreatywnym.  Stanowiska te koncentrują się głównie wokół wytwarzania nowych dóbr i usług, na które zapotrzebowanie ciągle rośnie. Jak zatem rozpocząć karierę w tej branży? Okazuje się, że wykształcenie jest drugorzędną kwestią – zatrudniani są zarówno humaniści, jak i absolwenci studiów technicznych. Przemysł kreatywny szczególnie przyciąga możliwością rozwoju osobistego. Zaletą jest praca w dynamicznym i zmieniającym się środowisku. Zarobki też są atrakcyjne – szczególnie dla osób z kilkuletnim doświadczeniem. Jak podaje portal Pracuj.pl, specjalista ds. social media zarabia przeciętnie 5100 zł brutto, fotograf 4900 zł brutto, a marketing manager 12 000 zł brutto.

Pożądane kompetencje

Kierownicy firm związanych z sektorem kreatywnym szukają przede wszystkim osób twórczych, otwartych na zmiany, zorganizowanych, przełamujących schematy. Ważne jest też nadążanie za nowymi technologiami. Potrzebne będą również kompetencje twarde, takie jak: bardzo dobra znajomość języka angielskiego i specjalistycznych programów komputerowych, np. graficznych.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/z-zycia-pracownika/jak-napisac-wypowiedzenie-umowy-o-prace

Copyright © 2020 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach