Praktyki na studiach dziennikarskich – jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy?

Studia pomagają zdobyć niezbędny warsztat dziennikarski i nawiązać pierwsze znajomości w środowisku mediów. Jednak to właśnie praktyki będą kluczowym etapem  – pozwolą rozwinąć wiele umiejętności i poznać branżę od podszewki. Pamiętaj, żeby przygotować profesjonalne CV i list motywacyjny. Gdzie szukać ofert praktyk na dziennikarstwie? O tym w dalszej części porad.

1.    Odwiedź strony internetowe swoich ulubionych redakcji

Marzysz o pracy w konkretnej firmie wydawniczej, telewizji lub stacji radiowej? W takim razie powinieneś zajrzeć na stronę wybranego medium. Zapoznaj się z zakładką „kariera”. Być może trwa właśnie rekrutacja. Sprawdź, czy istnieje możliwość odbycia praktyk lub wyślij zapytanie drogą mailową.

2.    Wybierz się do siedziby pracodawcy

Pokaż, że jesteś osobą ambitną, zaangażowaną i wychodzącą z inicjatywą – te cechy z pewnością charakteryzują dobrego dziennikarza. Odwiedź siedzibę firmy i zapytaj, czy poszukiwani są praktykanci. Zostaw swoje CV i list motywacyjny. Możesz dołączyć również przykładowe artykuły, prace itd., które do tej pory zrealizowałeś.

3.    Sprawdź oferty praktyk w serwisie Pracuj.pl

Kolejnym sposobem na szukanie praktyk studenckich jest systematyczne przeglądanie ogłoszeń na portalu Pracuj.pl – codziennie pojawiają się nowe oferty, nie tylko dla specjalistów i managerów, ale również dla osób dopiero rozpoczynających swoją karierę. Na pewno znajdziesz co najmniej kilka interesujących propozycji w Twojej okolicy.

Jak stać się atrakcyjnym kandydatem w oczach rekruterów?

Jeśli zależy Ci na praktykach w rozpoznawalnej gazecie lub innej redakcji, stale rozwijaj swoje kompetencje – na własną rękę. Regularnie ćwicz pisanie i staraj się publikować swoje artykuły, np. na blogu. Optymalizuj treści pod kątem wyszukiwarki – znajomość SEO jest obecnie kluczową wiedzą, jeśli chodzi o Internet. Jeśli bardzo zależy Ci na stażu lub praktykach w danej stacji lub telewizji, przygotuj unikalny materiał i wyślij go do firmy – takie działanie z pewnością zrobi wrażenie na pracodawcy.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/wymiar-czasu-pracy-na-pelny-etat-jak-go-okreslic

 

Copyright © 2020 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach