Studia humanistyczne – perspektywy i wynagrodzenia

Czy rynek pracy jest otwarty na filozofów, historyków i socjologów? Zdecydowanie tak, ale ważny jest pomysł na siebie i potrzeba podnoszenia kwalifikacji. Duże znaczenie ma również to, czy potrafisz zrobić użytek z umiejętności zdobytych w trakcie studiów. Co można robić po kierunkach humanistycznych? Przeczytaj artykuł przygotowany przez Pracuj.pl

Nauki humanistyczne poszerzają horyzonty i sprzyjają zdobywaniu wiedzy. Absolwenci mogą nie tylko zająć się nauczaniem lub karierą naukową, ale również wykorzystywać inne możliwości, jakie daje:

  • Socjologia

Socjolog, który posiada umiejętność gromadzenia i analizowania danych, może pracować w urzędach statystycznych czy centrach badania opinii. Może również rozpocząć karierę w marketingu, zajmując się np. analizowaniem zachowań konsumentów. 

  • Filozofia

Kompetencje, jakie posiada filozof, są przydatne np. w dziennikarstwie. Można wykorzystywać je również w biznesie, prawie i programowaniu. Ważne, by uzupełniać kwalifikacje i rozwijać się zawodowo.

  • Psychologia

Psycholog może realizować się nie tylko w działalności terapeutycznej lub w psychoedukacji. Umiejętności zdobyte w trakcie studiów można wykorzystać także w pracy w branży HR.

  • Historia

Historyk to doskonały analityk. Umiejętność analizowania źródeł można wykorzystać np. w pracy naukowca, autora artykułów popularnonaukowych lub researchera. Coraz większą popularnością cieszą się poszukiwania genealogiczne, których celem jest odtworzenie dziejów określonych rodów.

  • Dziennikarstwo

Dziennikarz śledczy, korespondent zagraniczny, reportażysta, bloger – osoba, która ukończyła dziennikarstwo, może realizować się na różnych polach. Kluczem do sukcesu jest odkrywanie i rozwijanie talentów.

 

Ile zarabiają humaniści?

Zarobki absolwentów studiów humanistycznych zależą w znacznej mierze od zaangażowania pracowników. Pedagog, który spełnia się, organizując ciekawe zajęcia, może liczyć na satysfakcjonujące wynagrodzenie. Filozof, który zajął się programowaniem, może znaleźć się w czołówce najlepiej wynagradzanych pracowników. W 2018 r. specjalista ds. HR zarabiał przeciętnie 5800 zł brutto, a dziennikarz - 5000 zł brutto. Przedstawione dane stanowią wynik analizy ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl. Sukces nie zależy wyłącznie od wykształcenia. Liczy się także nastawienie i upór w realizowaniu planów zawodowych. 

https://zarobki.pracuj.pl/

 

 

Copyright © 2021 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach